Wymienniki a zastosowanie zamrażarek płytowych.

Wiele osób nigdy nie słyszało o takim urządzeniu do zamrażania żywności, jaką jest zamrażarka płytowa. Jest to system chłodniczy, który stosowany jest na skalę komercyjną. Wielkie urządzenia, posiadają spore sprężarki chłodnicze, a także konieczne wymienniki do odprowadzania ciepła na zewnątrz.

Cała zamrażarka płytowa służy do mrożenia różnych produktów żywnościowych, takich jak pierogi, pyzy, pizze, a także surowych owoców i warzyw. W kształcie zamrażarka płytowa przypomina ladę chłodniczą, jednak można wśród nich wymienić także zamrażarki płytowe pionowe oraz poziome. Całe ich funkcjonowanie wygląda mniej więcej tak, że produkty są ułożone piętrowo względem siebie. Każda porcja żywności przechowywana jest w osobnym najczęściej metalowym pojemniku.

Wszystkie pojemniki schowane są w dużej komorze, w której wymienniki muszą przetwarzać wysoką temperaturę na niską. Gdyby nie wymienniki ciepła, cała zamrażarka płytowa nie nadążałaby z mrożeniem. Ponieważ wytwarzana energia przez urządzenie byłaby tak wielka, że szybko zamiast ujemnej temperatury wytwarzana byłaby temperatura dodatnia, w tej branży oczywiście całkowicie zbędna i niechciana.