Wymienniki ciepła w ubraniach roboczych

Od wielu lat urządzenia chłodnicze maja ogromne zastosowanie w przemyśle spożywczym. Stosowane są w wielu branżach żywieniowych i w każdej mogą działać na innych zasadach. Bardzo istotne jest zapewnienie pracownikom odpowiedniego ubioru w takich warunkach. Zdecydowanie niektóre elementy ubioru mogą działać jak wymienniki ciepła i warto je zastosować. Ubrania w chłodniach nie powinny być ani za grube ani za cienkie. Muszą być po prostu optymalne.

Rodzaj ubrania uzależniony jest oczywiście od chłodni. Im niższa temperatura, tym trzeba stosować coraz bardziej profesjonalny i specjalistyczny ubiór. W temperaturach w okolicach zera i poniżej tej temperatury niezwykle ważny jest kombinezon z wymiennikami ciepła. Jego budowa sprawi, że nasze ciało staje się takim wymiennikiem ciepła i w momencie zetknięcia się z dwiema różnymi temperaturami ustawia je do optymalnego poziomu.

W takim momencie nie jest nam ani za gorąco ani za zimno. Każde wahanie temperatury wpłynęłoby na zagrożenie naszego zdrowia. Oprócz okrycia całego ciała kombinezonem, spodniami, rękawicami, bardzo ważne jest także nakrycie głowy. Wymienniki ciepła nie zadziałają bez nakrycia głowy, a jak wiadomo najwięcej ciepła z naszego organizmu ucieka właśnie przez głowę.