Wymienniki ciepłą są powszechni stosowane w chłodnictwie. Najpopularniejszy jest wymiennik płytowy, który dzięki swojej powierzchni jest bardzo wydajny. Wymienniki ciepłą także stosowane są powszechnie w klimatyzacjach.
Innym sprzętem niezbędnym do sprawnego działania maszyny chłodzącej jest sprężarka chłodnicza. Zadaniem sprężarki jest przepompowywanie czynnika chłodzącego, którym jest np. amoniak. Czynniki chłodzące zazwyczaj są niebezpieczne dla człowieka, dlatego bardzo ważne jest dokładne sprawdzanie stanu urządzeń chłodniczych.
Najczęściej stosowane są sprężarki tłokowe. Inne rodzaje sprężarek to rotacyjne i odśrodkowe. Sprężarki zbudowane są ze specjalnego stopu żeliwa z dodatkiem niklu. Kolejnymi elementami są tłoki i sworznie tłokowe, a także łożyska ślizgowe, dławice i wały wykorbione. Dodatkowo sprężarka musi mieć dobre zawory i uszczelki, gdyż płynie w niej czynnik chłodniczy, który jest niebezpieczny dla ludzi, np. amoniak. Dlatego sprężarki powinny być ściśle kontrolowane.
Sprężarka zasadniczo ssie, spręża i wytłacza. Na początek zasysa pary czynnika chłodniczego, następnie sprężą je i na koniec wytłacza w komorze tłocznej. Sprężanie gazu przyśpiesza jego obieg.