Podejmując się budowy lub remontu domu albo obiektu użytkowego, stajemy przed wieloma wyzwaniami. Jednym z nich jest rozstrzygnięcie dylematu dotyczącego źródła ciepłej wody użytkowej w lokalu. Jak będzie ona wytwarzana? Wśród wielu możliwych rozwiązań znajdują się też mieszkaniowe stacje wymiennikowe.
Pod tym określeniem kryją się urządzenia wielofunkcyjne, które poza przygotowywaniem ciepłej wody użytkowej (CWU) mogą też zasilać własną (np. domową) instalację grzewczą oraz mierzyć zużycie wody ciepłej i zimnej. W stacji najważniejszym elementem jest płytowy wymiennik ciepła. Podobne znaczenie ma dynamiczny zespół regulacyjny bezpośredniego działania. Pozostałe części stanowią wyposażenie dodatkowe.
Ciepła woda jest produkowana jest w dynamicznym zespole regulacyjnym posiadającym dwie części. Przez pierwotny blok przepływa woda zimna, natomiast przez sekcję wtórną - czynnik grzewczy. Pierwszy proces wywołuje spadek ciśnienia, co otwiera segment wtórny, przez który przepływa nośnik energii. Wzrost przepływu wody pociąga za sobą wzrost przepływu czynnika grzewczego.
Wymiennik ma przeważnie postać perforowanych płyt w odpowiedniej konfiguracji. Produkuje się je ze stali szlachetnej (nierdzewnej i odpornej na działanie kwasów). Wymienniki te mają kompaktowe rozmiary, ale są bardzo wydajne i tanie. Zwykle mieszkaniowe stacje wymiennikowe wykorzystuje się w budynkach wielorodzinnych wyposażonych podłączonych do zewnętrznych sieci cieplnych.